З метою надання державам-партнерам можливості підготовки сил, здатних діяти спільно з державами – членами НАТО, а також створення механізму для обміну інформацією з питань оборонного та бюджетного планування на Брюссельському саміті 1994 р. в рамках програми ПЗМ було започатковано нову ініціативу НАТО – "Процес планування та оцінки сил” (ППОС/PARP).
Мета ППОС – забезпечити відкритість в оборонному плануванні та краще підготувати сили держав-партнерів до співробітництва з членами НАТО. В цьому контексті він сприяє розвитку взаємосумісності сил держав – партнерів та держав – членів Альянсу при проведенні миротворчих і пошуково-рятувальних операцій та в ході пов'язаної з цим підготовки та навчань.
ППОС є важливим процесом в рамках програми ПЗМ для тих країн-партнерів які бажають брати в ньому участь, тобто на добровільній основі.
Для вирішення питань досягнення взаємосумісності на кожному етапі ППОС розробляються спеціальні Цілі партнерства (ЦП), які пропонуються партнерам як напрями в роботі. Хід досягнення цих цілей постійно переглядається.
Головні елементи ППОС:
- міністерські вказівки;
- цілі партнерства;
- звітування;
- огляд загальної взаємосумісності;
- оцінка ПЗМ/ППОС;
- спільний звіт.
Надзвичайна ефективність ППОС полягає в структурній природі цього процесу, характерними рисами якого є: чітке окреслення пріоритетних сфер, розробка особливих цілей, визначення всього необхідного для досягнення цих цілей та спільний процес перегляду. При цьому використовується диференційний підхід, тобто партнери самі вирішують в якому об'ємі вони братимуть участь в програмі.
Участь України у Процесі планування та оцінки сил.
Україна першою серед країн СНД приєдналася до ППОС у 1995 році.
І етап ППОС – 1995-1997 роки. На цьому етапі для України було визначено 20 Цілей взаємосумісності (ЦВ).
ІІ етап ППОС – 1997-1999 роки. Україною прийнято 27 ЦВ.
ІІІ етап, який отримав назву поглибленого та адаптованого ППОС, охоплює період 1999-2006 років і значно відрізняється від попередніх. Основна особливість ІІІ етапу в тому, що він надає механізми повного залучення сил та засобів партнерів до операцій на підтримку миру під керівництвом НАТО, а також рамки для розвитку взаємосумісності сил партнерів.
Для цього Цілі взаємосумісності були замінені Цілями партнерства (ЦП), які аналогічні доЦілей сил, що використовуються для планування збройних сил країн Альянсу. 22.05.06 на засіданні Політико-військового керівного комітету НАТО з Україною затверджено оновлений пакет ЦП на 2006-2007 роки, який загалом містить 94 Цілі, з яких 76 цілей визначено для ЗС України (36 – загальних; 18 – для СВ ЗС України, 9 – для ПС ЗС України, 13 – для ВМС ЗС України (попередній пакет – 54 Цілі), 9 для ВВ МВС України (попередній пакет – 9 Цілей), 9 – для МНС України (попередній пакет – 9 Цілей).
У Збройних Силах України оновлено вертикаль управління процесом участі ЗС України у ППОС, відповідно до якої чітко розподілені повноваження і завдання між структурними підрозділами МО, ГШ та видами ЗС України. В 2006 році видано директиву Міністра оборони України "Про організацію участі в Процесі планування та оцінки сил програми "Партнерство заради миру”.
Перелік сил і засобів ЗС України, виділених для участі у третьому етапі ППОС включає:
- окрема аеромобільна бригада СВ ЗСУ;
- 2 механізованих батальйона СВ ЗСУ;
- Ескадрилья вертольотів Мі-8 СВ ЗСУ;
- Інженерно-саперний батальйон СВ ЗСУ;
- Інженерно-дорожний батальйон СВ ЗСУ;
- Рота РХБ захисту СВ ЗСУ;
- Рота підвозу боєприпасів СВ ЗСУ;
- Чотири військово-транспортні літаки Іл.-76 ПС ЗСУ;
- Санітарний літак АН-26 "Віта” ПС ЗСУ;
- Фрегат "Гетьман Сагайдачний” (з вертольотами Ка-27) ВМС ЗСУ;
- Великий десантний корабель "Костянтин Ольшанський” ВМС ЗСУ;
- Корвети "Луцьк” та "Тернополь" ВМС ЗСУ;
- Окремий батальйон морської піхоти ВМС ЗСУ;
- окремий загін боротьби з підводними диверсійними силами та засобами ВМС ЗСУ;
- Рятувальна парашутно-десантна група ВМС ЗСУ;
- Рятувальне буксирне судно "Кременець” (з командою водолазів (12 чол.)) ВМС ЗСУ;
- Контактний пункт України в рамках операції "Активні зусилля".
18-20 квітня 2007 року в Україні були проведені чергові консультації з експертами Альянсу щодо результатів участі Збройних Сил України в ППОС у 2006-2007 роках. Під час робочих засідань був розглянутий Підсумковий документ щодо Оцінки участі України у програмі ПЗМ та ППОС, який у свою чергу було схвалено (із внесенням деяких змін) під час засідання Політико-військового керівного комітету НАТО з питань ППОС з Україною у штаб-квартирі Альянсу 22.05.07.
Довідково. Планується, що у разі прийняття політичного рішення щодо приєднання України до Плану дій щодо членства Міжнародним секретаріатом НАТО буде опрацьований додатковий пакет Цілей (MAP Oriented Goals), які будуть запропоновані Україні для досягнення.
Відповідно до Указу Президента України "Про Національну систему координації співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору” № 215/2006 від 13.03.2006р. координацію співробітництва України з НАТО у сфері оборони та у військовій сфері покладено на Національного координатора – першого заступника Міністра оборони